6.1.19

OLEJEK ARGANOWY


Olejek arganowy to cudowna substancja. Jeśli masz ją w swojej kosmetyczce, spokojnie możesz pozbyć się balsamów do ciała, drogeryjnych kremów, odżywek do włosów i paznokci, ponieważ olejek arganowy dzięki zawartości witaminy E oraz kwasów tłuszczowych z powodzeniem je zastąpi.

Co to jest olejek arganowy?
Olej arganowy wytwarza się z arganii żelaznej, rośliny, która jest endemitem, czyli unikatowym gatunkiem, charakterystycznym dla danego miejsca. Drzewa arganowe rosną tylko w jednym miejscu na świecie, na południu Maroka, w regionie Sus.

Jak powstaje olejek arganowy?
Potrzeba wielu godzin pracy, aby wyprodukować litr olejku za pomocą tradycyjnej metody. Najpierw trzeba zebrać owoce, później należy je zmielić, a z powstałej tłustej pasty ręcznie odcisnąć olej. Co ciekawe, owoców arganii żelaznej nie zrywa się prosto z drzewa. Ze względu na to, że są bardzo twarde, a ich rozłupanie nie jest wcale takie proste, zwykle zbiera się te, które zostały już nieco przetrawione przez kozy i przez nie... wydalone! Na skalę masową olej wytwarzany jest przez specjalnie przystosowane do tego maszyny.

Właściwości olejku arganowego
Ogromną siłą olejku arganowego jest to, że jest bogaty w witaminę E, przeciwutleniacze oraz kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9. Właśnie dlatego wykazuje on dobroczynne właściwości, zarówno gdy jest stosowany wewnętrznie, ale również zewnętrznie: na włosy, skórę, a nawet paznokcie.

Olejek arganowy do włosów
Można go stosować na wiele różnych sposobów: przed myciem, po myciu, a nawet w trakcie - w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jak stosować olejek arganowy na włosy?
Po myciu nałóż na dłonie kilka kropli olejku, a następnie wetrzyj je w końcówki włosów. Jeśli Twoje włosy się puszą, elektryzują, plączą i generalnie są niesforne, możesz przeciągnąć dłońmi również wyższe partie włosów. Dzięki temu je poskromisz, sprawisz, że będą błyszczące i wygładzone. Najlepiej nakładanie oleju zacząć od minimalnej ilości, tak, by nie przesadzić i całkowicie nie natłuścić włosów.

Olejowanie
Olejowanie to nic innego jak prawdziwa kąpiel w oleju, która, jeśli jest stosowana regularnie, potrafi uchronić Twoje kosmyki przed fryzjerem. Jak się do tego zabrać? W zależności od długości włosów nalej do garnuszka nieco olejku (dla włosów krótkich wystarczy łyżka, dla długich nawet trzy lub cztery) i podgrzewaj go na niewielkim ogniu przez około minutę. Temperatura olejku ma wzrosnąć, ale nie może być tak wysoka, by Cię oparzyła. Ciepły olej sprawi, że łuski włosów otworzą się i lepiej go wpiją.

Następnie nalej nieco olejku na dłonie i przeczesuj nimi włosy. Dokładnie je natłuść. Zabieg olejowania daje najlepsze i, co ważne, widoczne gołym okiem efekty, tylko gdy wykonywany jest regularnie, czyli nawet kilka razy w tygodniu.

Olejek arganowy na porost włosów
Podczas nakładania olejku ważne jest, by nie pomijać skóry głowy i dokładnie ją natłuścić. W ten sposób odżywisz cebulki włosowe i zmobilizujesz je do działania. Aby dodatkowo je pobudzić, nie zapominaj o kilkuminutowym, delikatnym masażu głowy.

Olejek arganowy na skórę
Dzięki zawartości witaminy E olejek arganowy jest polecany dla wszystkich typów skóry, zarówno trądzikowej, wrażliwej, suchej, jak i dojrzałej. Dzięki jej zawartości olejek arganowy  chroni skórę przed starzeniem, wykazuje działania przeciw wolnym rodnikom i wspomaga jej regenerację.
Jakie ma jeszcze inne właściwości?
  • nawilża i pomaga zapobiegać wysuszeniu skóry
  • działa kojąco na stany zapalne
  • może być stosowany po opalaniu, ponieważ łagodzi poparzoną skórę, zmniejszając obrzęk i rumień
  • sprzyja tworzeniu się kolagenu, głównego białka, z którego zbudowane są tkanki
  • poprawia elastyczność skóry
  • rozjaśnia przebarwienia (również tzw. plamy starcze)
  • działa przeciwzapalnie i kojąco, dlatego pomaga przy leczeniu trądziku
  • pomaga leczyć egzemę i łuszczycę
  • normalizuję pracę gruczołów łojowych

Jak stosować olejek arganowy na skórę?
Olejek arganowy można nakładać bezpośrednio na skórę twarzy. Najlepiej aplikować go na noc, ponieważ nie będzie zbyt dobrze współpracował z makijażem. Olejek można również stosować na całe ciało, szczególnie na te części, gdzie skóra jest bardzo sucha: na pięty, kolana, łokcie czy dłonie.
Możesz też go stosować jako dodatkowy składnik. Przed posmarowaniem twarzy kremem możesz dodać do niego kilka kropli olejku arganowego, by wzbogacić jego recepturę. Podobnie możesz postąpić przed nałożeniem maseczki.

Olejek arganowy do paznokci
Dzień przed wykonaniem manicure'u posmaruj olejkiem (najlepiej na noc) płytkę paznokcia oraz skórki. Dzięki temu zmiękczysz skórki, wzmocnisz paznokcie, a także nadasz im zdrowy wygląd.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Zdrowie ... czyli dobre życie , Blogger